Jaki laptop gamingowy wybrać na prezent?

Społeczność graczy ma się dobrze i rośnie z każdym rokiem. Nowoczesna forma rozrywki, jaką są gry komputerowe, generuje olbrzymie zyski. Pojawiają się stale nowe tytuły lub kolejne odsłony znanych serii, a gracze ustawiają się w kolejkach by przeżyć przygody w wirtualnym świecie, postrzelać do potworów, pojeździć na ekranie samochodami, pomachać mieczem lub rzucić kulę ognia na niesforne zombie. Dla wytrawnego gracza sprawą pierwszorzędną jest dobrej jakości sprzęt, na którym może ogrywać ulubione tytuły. W tym tekście podpowiemy jaki laptop gamingowy wybrać na prezent.

Czy warto kupować laptop do gier?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że pozycja komputerów stacjonarnych do gier jest niezagrożona, ale laptopy do gier stały się tak dobre w dzisiejszych czasach, że mogą śmiało konkurować z wieloma tradycyjnymi „blaszakami”. Nawet więcej – najlepsze z nich zapewniają niemal nieodróżnialne wrażenia w porównaniu z grami śmigającymi na domowym PC.

Oczywista przewaga laptopa jest taka, że można go właściwie zabrać ze sobą wszędzie i w wolnych chwilach kontynuować rozgrywkę. Minęły już czasy gdy koledzy spotykali się na nockę w domu jednego z nich i musieli ze sobą targać cały sprzęt – ekran, klawiaturę, głośniki no i obudowę komputera. Ponadto pamiętajmy, że laptopy mogą działać na zasilaniu bateryjnym – to też nie jest bez znaczenia! Pewnym problemem może być brak rozwiniętych opcji rozbudowy laptopa, jak to jest w przypadku komputera stacjonarnego, ale przy zakupie można skonfigurować parametry sprzętu adekwatnie do indywidualnych potrzeb.

Czym się kierować przy wyborze laptopa gamingowego?

Przejdźmy teraz do meritum. Czym zatem powinien się wyróżniać taki laptop gamingowy. Nie wystarczy przecież kupić na prezent ładnego i estetycznego modelu nie orientując się co znajduje się w jego wnętrzu. A to podstawa, jeżeli chodzi o satysfakcję z grania. Oczywiście pewnym ograniczeniem będzie zawsze zasób budżetowy, jednak przy dobrej konfiguracji sprzętu, laptop ze średniej półki powinien „uciągnąć” większość popularnych tytułów.

Przy zakupie trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na pamięć masową i pamięć RAM. To główne parametry, które pozwalają na bezkonfliktową zabawę na laptopie. Generalnie wskazuje się tutaj, że laptop gamingowy powinien mieć nie mniej niż 6GB pamięci, a do tego dysk twardy o pojemności przynajmniej 500 GB. Lepiej decydować się na wydajniejsze dyski SDD, ale tutaj znowu wydatek może uderzyć po kieszeni. Nadal na rynku jest sporo laptopów działających na starszej technologii HDD.

Nie bez znaczenia jest również karta graficzna i procesor. To w zasadzie serce całego systemu. Jeżeli będziemy oszczędzać na tym aspekcie to możemy się pożegnać z dobrej jakości sprzętem. Warto także pamiętać, że karta i procesor powinny być sprzętem podobnej klasy – wówczas będą lepiej zintegrowane. Najlepiej podpytać sprzedawcę, albo zasięgnąć opinii u znajomego, który faktycznie zna się na rzeczy.

Jeżeli chodzi o wyświetlacz to laptopy dedykowane do gier mają zazwyczaj wbudowane ekrany o przekątnej 17 cali, co powinno być zupełnie wystarczające. I jeszcze jedna kwestia – dźwięk. Tutaj (uwaga) najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie słuchawek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *